Putování po Číně

Čína – 2014

1L

Tak nevím jak vy,ale já se docela lítat bojím,takže to pro mě neni žádná slast někam letět a kor ještě tak daleko.Už jsem toho prolezl opravdu hodně,když vezmu Irsko,Thajsko, Dominikánskou republiku,Maledivy,minulý rok Mexiko a další..,ale Čína….to bylo něco jiného.Žádné flákání u moře,ale od brzkého rána cestovaní a poznavání .

 

Musím uznat,že jsem si oddychl když jsem uviděl čím cestujem,že je to společnost Emirates a ty jsou opravdu snad nejlepší.Komfort na palubě,luxusní jídlo,hlavně prostor pro nohy takže parada.

 

Přilétli jsme do Pekingu a hurá se ubytovat.Už jen cestou autobusem jsem věděl,že na mě čeká super dovolená.Hotel byl vynikajicí a druhý den hned po snídani jsme vyrazili na „náměstí klidu a míru“ které je největší snad na světě,opravdu je to zažitek,mraky lidí,stojící policisté a vy tam někde mezi nimi.No a pokračovali jsme dál do „zakázaného města“Měli jste ho možnost vidět ve filmu „poslední císař“ je to opravdu mohutné a ohromné město .Jen když vcházíte branou čeká na vás bezpečnostní prohlídka jak na letišti,ale potom už pokračujete na nádvoří…no začal jsem filmovat a u druhé brany jsem vypnul kameru,neboť vše bylo stejné.Za chvili jsem ani nevěděl kde už jsem,ale když si člověk uvědomí,že nikdo nesměl toto město opustit,jinak by mu hrozil trest smrti a to se taky stalo…když císařovna poslala eunucha s dopisem opravnujím město opustit stejně ho chytli a na místě mu usekli hlavu…dopis nedopis…prostě město opustit nikdo nesměl.

3L

No prošli jsem město a pokračovali dál a dál,vše uvidíte na videu.

 

 

 

Čínská zeď

4L

Cesta nahoru lemovaná stánky a prodejci je trošku unavná,ale cesta lanovkou nahoru a potom již samotná čínská zed vás uchvátí.Když si člověk představí kolik tisíců lidí muselo umřít aby tato zed stála,a vy tam ted stojíte…nepopsatelný pocit.Je to docela strmá cesta porád nahoru a dolu takže po chvili toho máte plné kecky a už koukáte jak zase dolů,ale i tak je to památka,která stojí za to.

Tak následoval přejezd nočním vlakem asi 1500km do města Xian a byl jsem z toho nějaký rozlámaný,čekal jsem něco lepšího,ale byl to vlak jako jezdí u nás,obyčejný rychlik takže drkocání…. ale asi po hodině se mi podařilo usnout a probudilo mě jen volní,vztávat vztavan,bude Xian….

Terakotova armáda

 

6L

 

Xian,město které se proslavilo objevem této hliněné armády.Kdy se rolníkovi na poli zachtělo vody a tak si řekl,že si zde vykope studnu a našel hlavu jednoho bojovníka z této armády.Co následovalo potom,schon,sondy a objevení něčeho co se těžko popisuje když si uvědomíte,že tam stojí mraky let

 

Císař Čchin v letech 220 před naším letopočtem budoval svou hrobku na které pracovalo 700.000 lidí a byla velká asi 50 km2 a v té době začala vznikat i tato hliněná armáda.A vy tam ted stojíte,a koukáte se na ni…neskutečný

 

No potom následoval znovu přejezd dalším nočním vlakem a to do Šangaje

 

Schangai

11L

Tohle velkoměsto vás dostane svými mrakodrapy a životem.My jsme prošli mraky památek ale Šangaj je jiná.Připadáte si jako v Americe a ne v komunistické zemi.My jsme vyjeli do jednoho z největších mrakodrapů kde na vrcholu je vyhlídka na toto město.Byl to uchvatný pohled.Večer jsme kolem těchto mrakodrapů projížděli na lodi a člověk si myslel že se divá na takový malý Manhattan v NewYourku

 

Tak ted opustíme památky a podíváme se jak se žije v Číně.

 

Doprava:

Tak to jsem nepochopil a  průvodce mi i řekl at se o to ani nesnažím.Tady si prostě jezdí jak kdo chce,hlavní co potřebujete a bez toho se v Čině neobejdete je „klaxon“ ano,tam se porád troubí.Přechod pro chodce je jen iluzí chodců,kteří musí uskočit před projíždějicím autem,které ještě troubí.Viděl jsem stařenku jak pospíchala a jen tak tak  stihla uskočit,no já nevěřil.Na přechodu pro chodce se nezastavuje,prostě vy musíte stát a čekat až kolem vás projedou auta a autobusy a skutry a vše možné.Takže tohle je opravdu síla.

 

Skútry:

Tak zajisté že chcete vědět jak se tam jezdí a hlavně na čem se tam jezdí….

V Číně je velké horko,skoro 37 stupňů a já třeba v Pekingu neviděl oblohu,porád bylo zataženo,myslel jsem si že to jsou mraky…. ale byl to smog.Takže se v Číně jezdí z 99% na elektrických skútrech.Zajimavostí je,že bez helmy a pozor…. skútry  nesvítí v noci jezdí neosvětleny.Takže je docela malér když jdete a nevidíte je a ni neslyšíte..pro evropany nepochopitelné.Skútraři jezdí po silních které jsou ovětleny neony a reklamamy.To že jede na skutru víc lidí než dva je tam docela normální.Zajisté že jezdí opět jen na čínských skutrech,nic jiného jsem tam neviděl…občas jsem zahledl yamahu,ale snad v Pekingu jedinou co jsem viděl.

Opravy plastů se tam neřeší,prostě se vezme izolepa a celé se to polepí a hotovo a už se zase jede.

Ale jako ve Vietnamu to není,zas tolik skútrů tam nejezdí.Hlavní jsou tam auta,ukazují jak je kdo bohatý a taky co si může dovolit.

odjezd domů

No musím říct,že po tydnu stravy,kdy sedite u kulatého stolu a na něm je opět sklěnená otačecí deska na které se dava jídlo a vy sní otačíte a nandaváte  si na malý podšálek od kafe jídlo. Ano takový je tam hlavní talíř pro jídlo.jen ryže zase ryže a nic jen ryže a k tomu zajisté ryby,hodně kuřecího masa….takže jsem se už těšil jak se doma dobře najím…

cesta byla super, a já dosedl v Praze na letiště s pocitem,že jsem opět viděl kus světa.

 

Tak na prvním videu uvidíte Peking-zakázané město a další…..

 

 

 

 

 

 

Tak na druhém videu Čínská zed a další….

 

 

 

 

No a poslední video –  Terakotova armáda – Šangaj

 

 

 

 

 

One thought on “Putování po Číně”

Napsat komentář